Menu Close

Erasmus+ mokinių mobilumas Portugalijoje: STEAM veiklų įvairovė ir naujai pažinta kultūra

    Įgyvendinant Raseinių rajono savivaldybės administracijos koordinuojamo konsorciumo programos Erasmus+ 1 pagrindinio veiksmo bendrojo ugdymo mobilumo projektą Nr. 2022-1-LT01-KA121-SCH-000060584 į mobilumą Portugalijoje balandžio 22-29 dienomis išvyko grupė mokinių (7-9 klasių) iš Raseinių r. Ariogalos gimnazijos ir Raseinių r. Girkalnio pagrindinės mokyklos. 11 lietuvių – 2 mokytojų (Aušra Gedgaudienė ir Inesa Petrauskienė) ir 9 mokinių – laukė Covilha miesto pagrindinė mokykla A.E. A Lã e a Neve, esanti beveik už 4000 km. nuo Lietuvos.
     Vasaros nuotaikomis jau gyvenantis gražus ir kalnuotas centrinis Portugalijos regionas, pasitiko lietuvių komandą svetingai  – negailėjo saulės spindulių ir gero oro. Dar puikesnė ir šiltesnė atmosfera vyravo mokykloje, kurioje nekantriai laukė būrys Portugalijos moksleivių, kurie su mūsų mokiniais buvo pažįstami iš susirašinėjimo laiškais. Iki vizito mokiniai bendravo elektroniniais laiškais, kuriuose keitėsi informacija apie savo šalis, mokyklas, pomėgius. Visą savaitę mokiniai kartu leido laiką – mokydamiesi, diskutuodami, dalindamiesi savo patirtimis, žiniomis, mintimis.
   Mokykla, į kurią vykome, itin daug dėmesio skiria STEAM veikloms ir šių sričių gebėjimų ugdymui. Mokiniai iš Lietuvos turėjo galimybę dalyvauti biologijos, chemijos, robotikos, meno pamokose. Buvo atlikta daug praktinių užsiėmimų, kurių metu buvo susietos teorinės žinios su praktika. Vienas įsimintiniausių apsilankymų įvyko Covilha miesto universitete, Medicinos mokslų fakultete. Čia apsivilkę gydytojų apranga, mokiniai dalyvavo paskaitoje, lankėsi mokymosi erdvėse (įvairiose palatose, kabinetuose), dalyvavo praktinėse užduotyse, atliko kiaulės širdies skrodimą. Daug dėmesio skirta kultūriniam šalies pažinimui – aplankyti regiono muziejai, lankytinos vietos. Pristatymų metu buvo aptarti panašumai ir skirtumai tarp Portugalijos ir Lietuvos švietimo sistemų. Be abejo, visi dalyviai patobulino savo kalbinius įgūdžius – pagrindinė projekto kalba buvo anglų kalba, taip pat išmokome ir keletą portugališkų frazių, pamokinome ir savo kolegas Portugalijoje kaip reikėtų atvykus į Lietuvą sveikintis, atsisveikinti ar padėkoti.
   Geriau vieną kartą pamatyti, nei šimtą kartų išgirsti, bet kol kiti mokiniai laukia savo galimybės sudalyvauti Erasmus+ projekto mobilumuose, dalinamės Portugalijoje viešėjusių mokinių atsiliepimais ir mintimis.
   Urtė, 8 klasės mokinė: „Savaitė Covilha miesto mokykloje buvo viena įsimintiniausia mano gyvenime. Turėjome daug užsiėmimų, bet man labiausiai patiko gamtos mokslų pamoka, kurios metu pamatėme labai daug įvairių ir įdomių bandymų, kurių niekada nedarėme savo mokykloje: nuo širdies tyrinėjimo iki ugnikalnio imitacijos. Dar vienas įsimintinas užsiėmimas buvo kelionė į universitetą, kuriame susipažinome su medicinos mokymo įranga ir žmogaus kūnu.
   Covilhã miestelio mokykla labai skyrėsi nuo mūsų: tiek bendravimu tarp mokinių ir mokyklos darbuotojų, tiek pačios mokyklos tvarka. Per šią savaitę išmokau daug įvairių dalykų, bet vienas svarbiausių iš jų tai bendravimas su kitais žmonėmis ir nebijojimas užduoti klausimus.
Kitiems ateinančių projektų dalyviams patarčiau nebijoti, veiklose dalyvauti kuo daugiau ir drąsiau, kad vėliau netektų gailėtis.“
   Kamilė, 7 klasės mokinė: „Šiame Erasmus+ projekte buvo ne tik daug gerų emocijų ar akimirkų, mes taip pat išmokome daug ko apie technologijas, programavome robotukus. Teko pjaustyti ir tikrą širdį bei matyti išsiveržiant ugnikalnio modelį. Balandžio 25 d. dalyvavome Portugalijos Laisvės dienos minėjime, klausėmės ir dainavom portugališkas dainas kartu. Per visas penkias savaites dienas labai daug ko išmokau. Rekomenduoju dalyvauti visiems, nes susiradau gerų draugų, patyriau portugališko gyvenimo ypatumus ir išmokau tai, ko dar nemokėjau!“
   Rimantė, 9 klasės mokinė: „Erasmus+ projektas  yra gera, nauja patirtis, nauji įspūdžiai. Šiame projekte patiko viskas, bet labiausiai įsiminė technologijos. Kai reikėjo per programa surašyti tinkamus skaičius, kad robotas eitų pagal numatytą maršrutą. Šioje mokykloje buvo visi pozityvūs ir linksmi. Portugalijos mokyklose bandoma parodyti viską taip, kaip atrodo realybėje ir todėl, manau, pamokos praeina greičiau ir įdomiau. Šis projektas labai patiko ir tikrai jo nepamiršiu. Siūlau dalyvauti visiems, kas nori pažinti naują šalį, žmones, kultūra, tradicijas ir išbandyti naujas veiklas, kurių galbūt nėra bandę.“
    Anita, 8 klasės mokinė: „Kelionei prasidėjus nežinojau ko tikėtis – nebuvau skridus lėktuvu, tuo labiau keliavus į tokią tolimą šalį. Atvykus į Portugaliją iš karto išryškėjo skirtumai – oro sąlygos, kraštovaizdis, žmonių elgesys. Daug kuo skyrėsi ir mokykla – didesnės erdvės, skirtingi pamokų ir pertraukų laikai, skiriasi ir pati mokymosi sistema. Mokykloje atlikome STEAM veiklas. Labiausiai įsiminė atlikti cheminiai bandymai su maisto medžiagomis.
   Šiame projekte turėjau išsikėlusi kelis tikslus – įgyti bendravimo užsienio kalba įgūdžius, tapti drąsesne ir sužinoti daugiau apie šią šalį. Įgyvendinau daugumą jų. Patarimas kitiems, kurie galbūt dalyvaus šiame projekte – būkite drąsūs, domėkitės viskuo, nebijokit klausinėti.“
   Mingailė, 9 klasės mokinė: „Erasmus+ suteikė galimybių įgyti naujų patirčių. Man labiausiai patiko gauta galimybė dalyvauti STEAM veiklose, praktiniuose užsiėmimuose. Ši kelionė ne tik išmokė mane naujų gyvenimui reikalingų įgūdžių, kaip bendravimas su kitataučiais, bet net ir finansų valdymo, taip pat padėjo sukurti tvirtus ryšius su mūsų susirašinėjo draugais.“
   Airida, 9 klasės mokinė: „Viena man įsimintiniausių STEAM veiklų – piešimas ant marškinėlių. Su savo susirašinėjimo draugu turėjome baltus marškinėlius, kuriuos turėjome papuošti šūkiu ar žodžiu, susijusiu su ekologija, taip pat sukurti tai iliustruojantį piešinį. Taip pat išmokau keletą portugališkų žodžių, susipažinau su Portugalijos tradicijomis ir kultūra. Įdomu, kad Portugalijoje pamokos prasideda 9 val. ryto ir baigiasi tik vėlai popiet, mokiniai namo iškeliauja tik 17-18 val. Mokiniai negali palikti mokyklos anksčiau, tiek įėjimas, tiek išėjimas yra kontroliuojamas ir tai daroma elektroninių kortelių pagalba. Įsiminė tai, kad mokiniai su mokytojais bendrauja, kaip su savo draugais: pasijuokia, apsikabina, labai graži tarpusavio draugystė.“
   Mantas, 9 klasės mokinys: „Be visų atliktų veiklų ir pamokų, man dar labai įsiminė pirmojo susitikimo vakarienė su portugalų mokiniais ir jų  tėvais, paragavome portugališkų patiekalų, susipažinome artimiau. Kitiems dalyviams patarčiau nebijoti pradėti pokalbį, nebijoti reikšti savo nuomonės ir džiaugtis ta akimirka. Išmokau drąsiai pradėti pokalbį, sužinojau apie miesto kultūrą bei istoriją.“
Aušra Gedgaudienė, Raseinių r. Ariogalos gimnazijos vyr. anglų kalbos mokytoja, programos Erasmus+ projekto vadovė partnerinėje institucijoje
Skip to content